Sündmusel kohapeal osalemiseks on registreerimine juba suletud, sest kohad on täitunud.
Vestlust saab jälgida ka Facebook'i ülekande vahendusel ning sellest valmib ka videosalvestus (videograaf Kaspar Pokk).
Näitus ja vestlus "Varemed ja vahtrad. Ene Mihkelsoni tekstimaastikud" kutsuti ellu seoses sellega, et Ene Mihkelson (1944-2017), kes oleks 2024. aasta oktoobris tähistanud oma 80. sünnipäeva, on pärit tänaselt Järvamaalt. Näituse avamisel räägibki kirjaniku tekstidest ja elupaikadest ning nende omavahelistest seostest kirjaniku sõber, pärandihoidja ja Ene Mihkelsoni Seltsi juhatuse liige Marju Lauristin.
2023. aasta suvel võtsid Ene Mihkelsoni Seltsi liikmed Marju Lauristin, Sirje Olesk ja Mart Velsker ette rännaku Ene Mihkelsoni maastikel külastades nii Lõimetsa (Atsi talu) kui ka Tammeküla küla (Kulli talu). Ene Mihkelsoni vanemad on pärit Lõimetsa (tänapäeval Käsukonna) ja Tammeküla küladest, mis mõlemad asuvad tänasel Järvamaal. Tema sünnikoduks on Tammeküla Kulli talu. “Samuti sõitsime läbi mõisakoolid, milles Ene Mihkelson on õppinud: Rägavere, Karitsa, Kabala ja Rakvere mõisad,” selgitas Lauristin.
Ajendatuna sellest reisist, on Marju Lauristin Ene Mihkelsoni loomingust välja valinud küla- ja mõisamaastikke nagu ka Lõimetsa küla mahapõletamist käsitlevaid luuletekste, aga ka proosakatkeid. Tekstikatkete kõrval saab vaadata ka kaasaegseid fotosid neist paigust. Näituse külastajatel on võimalik tutvuda Mihkelsoni ilmunud raamatutega ja näha ka käsikirjalisi tekstikatkeid kirjaniku arhiivist. Videoekraani vahendusel tuuakse vaatajateni salvestus Ene Mihkelsonist.
Näituse avamisel, 2. veebruaril tuleb juttu nii mahapõletatud talukohtadest Järvamaal, mõisakoolidest Virumaal, aga ka kirjaniku mäest ja hilisemalt talukohast Võrumaal.
Vestlus Marju Lauristiniga kuulub Järvamaa kirjanduse pidunädala kavva, mille teemaks on 2024. aastal looduse ja kirjanduse suhe.
Näituse kuraatori Aija Sakova sõnul on Ene Mihkelsoni tekstimaastike näituse toomine Esna Galeriisse ja Järvamaale oluline just seetõttu, et enamasti ei teata, et kirjanik on tegelikult pärit just tänaselt Järvamaalt. “Entsüklopeediad, sh Vikipeedia annavad hetkel kirjanku sünnikoha andmetena Imavere valla, mis kuulub Viljandimaa alla. Lõimetsa ja Tammeküla küla jäävad aga Imaverest põhja poole.”
Sakova sõnul on oluline teada sedagi, et kirjaniku vanemad Evi ja Heinrich Mihkelson olid osa Järvamaal, Koeru-Koigi-Päinurme suunal elanud ja tegutsenud metsavendade salgast. “Ajaloolane Peeter Kaasik avas Ene Mihkelsoni vanemate metsavendlus lugu 2023. aasta oktoobris toimunud konverentsil "Olnu on ikka veel täna" ja tema ettekannet on võimalik ka järele vaadata.”
Järele kuulata saab ka Marju Lauristini sõnavõttu Ene Mihkelsonist konverentsil "Olnu on ikka veel täna".
Näitus "Varemed ja vahtrad. Ene Mihkelsoni tekstimaastikud" jääb Esna Galeriis vaatajatele avatuks mai keskpaigani.
Näituse tekstid ja fotod on valinud Marju Lauristin ja Aija Sakova, kujundas Rene Haljasmäe.
Sündmust toetab Eesti Kultuurkapital, Järva Vallavalitsus ja Ene Mihkelsoni Selts.
Vastused puuduvad